Uit vaststellingen van het BIVV (Belgisch Instituut voor de Verkeersveiligheid) blijkt het probleem van de weekendongevallen welbekend: 40 % van de verkeersdoden is te betreuren tijdens het weekend, waarvan de helft tijdens de weekendnachten waarbij de verkeersintensiteit laag is.
De globale daling van het aantal verkeersdoden tijdens de periode van 2000 tot 2007 bedroeg 27 %; tijdens de weekends was dit zelfs 34 % maar tijdens de weekendnachten was de afname slechts 12 %.
Door volgehouden controles tijdens de weekends wil men de verkeersdoden laag houden. Zo is er voor het eerst in België vast te stellen dat het aantal dode verkeersslachtoffers onder de 1000 ligt (922). Het doel is om in 2010 maximaal 750 verkeersdoden op te tekenen en in 2015 slechts 500.
Voor het weekend van 7 en 8 juli zijn minstens 6 controles voorzien in volgende zones:
WEGPOLITIE WEST-VLAANDEREN
snelheidscontroles zonder onderschepping op zaterdag 7 juli op de E40 tussen Aalter en Brugge
snelheidscontroles zonder onderschepping op zondag 8 juli op de E40 tussen Jabbeke en Mannekensvere
GRENSLEIE (Ledegem, Menen, Wevelgem)
alcoholcontroles
RIHO (Hooglede, Izegem, Roeselare)
snelheidscontroles zonder onderschepping
MIDOW (Dentergem, Ingelmunster, Meulebeke, Oostrozebeke, Wielsbeke)
alcohol- en drugscontroles
POLDER (Diksmuide, Houthulst, Koekelare, Kortemark)
alcoholcontroles
Voor alle duidelijkheid dient aangestipt te worden dat ook op andere plaatsen en in andere politiezones snelheids- en alcoholcontroles kunnen uitgevoerd worden tijdens het komend weekend.