Samen met de aanleg van de grondberm ter hoogte van de Pittemstraat (lengte 1,6 km) zijn deze werken eveneens een oplossing voor de wateroverlastproblemen die Meulebeke in het verleden heeft gekend. Zo hadden op 4 juli 2005 vele woningen in de buurt van de Fabriekstraat, de Gaverdreef en de Oude Pittemstraat af te rekenen met wateroverlast. Ook het sportcentrum Ter Borcht liep toen veel schade op. Bovendien werd de Randweg 4 dagen afgesloten voor het verkeer.
Het waterspaarbekken zal irrigatiewater voor de landbouw bieden, kan overvloedige regen opvangen en zal ook de biodiversiteit verbeteren. Om de best passende locatie voor de aanleg van het bekken aan te geven, werden verschillende zaken in acht genomen: een goed bereikbaarheid, een aanvaardbare grondverwerving een voldoende groot afwateringsgebied en een beperkte afstand tot de groenteproducenten.
Het bekken heeft een lengte van 120 meter en een gemiddelde breedte van 80 meter. De diepte bedraagt maximaal 5 meter. Door de uitvoering van de werken wordt een bijkomende buffercapaciteit tegen wateroverlast bekomen van 30.000 m³. De totale uitgraving voor het bekken bedraagt ongeveer 56.000 m³.
Door het toepassen van de principes van het integraal waterbeheer is er niet alleen aandacht besteed aan de watertekorten en wateroverlast maar is er ook gedacht aan het ontwikkelen van de natuurkwaliteit van het gebied.
Het ontwerp van de werken werd opgemaakt door de Provincie. De werken werden uitgevoerd door bvba Grondwerken De Mol uit Lochristi voor een bedrag van
759.644,68 euro, inclusief BTW. De werken startten op 17 mei 2010 en werden afgerond in november 2011. Voor de uitvoering van het project kocht de Provincie 2,37 ha grond aan.
Meer info:
dienst Waterlopen – Glenn Mares
glenn.mares@west-vlaanderen.be of 050 40 71 67